تاثیرات مخرب آلودگی هوا بر سنگ نمای ساختمان ها

تاثیرات آلاینده ها بر روی سنگ نمای ساختمان ها

در سال 1660 میلادی، جان اِوِلین این مسئله را مطرح کرد که هوای آلوده ی شهر لندن باعث تغییر رنگ و استهلاک سنگ نمای بنا ها می شود. در اواخر قرن 18 و 19، نقاشان و نویسندگان، صورتی پر از دوده و آلوده مناطق شهری را به طور دراماتیک در کارهایشان پرتو می دادند و اثرات زیان آور آلودگی های جوی را به نحو جالب توجهی مطرح می نمودند. اخیراً تلاش هایی برای مطالعه ی سامانه مند و علمیِ ویژگی ها آلودگی های جوی و تأثیر آنها بر ساختمان ها صورت گرفته است.

آلاینده ها

آلودگی جوی، یعنی این که خصوصیات اتمسفر هوا تحت تأثیر تکاپو های انسانی دچار تغییر شود. کارایی اتمسفر طبیعی و یا آلوده از محلی به محل سایر و در دوره های زمانی مختلف، متفاوت است. برای مثال، در مناطق ساحلی معمولاً نمک اکثریت در اتمسفر هستی دارد ولی در مناطق خشک اینطور نیست. ترکیباتی همچون دی اکسید کربن، اسید سولفوریک، اکسید های نیتروژن و ذراتی مثل دوده، از دسته آلاینده های جوی هستند که تأثیرات مخربی بر نما های سنگ کاری شده دارند. دی اکسید کربن، که به گاز گلخانه ای سرشناس است و مایه گرم شدن زمین شده، می تواند با آب موجود در اتمسفر ترکیب شده و اسید کربنیک برپایی کند و به این معناست که بارندگی های معمولی، محلول ضعیفی از اسید کربنیک با ph حدود 5.6 است( جهت اطلاع ph 7، خنثی بوده و ph صفر بیشترین میزان ویژگی اسیدی را پرتو می دهد). و اگر میزان دی اکسید کربن موجود در هوا لغایت حتماً خیلی زیادی نیز افزایش یابد، میزان اسیدی بودنِ بارندگی، افزایش چشمگیری نخواهد داشت. بازتاب آلاینده های سایر معلق در هوا همچون دی اکسید سولفور و اکسید های نیتروژن است که باعث ایجاد باران های اسیدی تر می شود به طوریکه دی اکسید سولفور با آب موجود در اتمسفر پیامد داده و اسید سولفوریک(H2SO4) برپایی می کند؛ فرآیندی که به (باران اسیدی) معروف است. با وجود این آلاینده میزان اسیدی بودن بارندگی می تواند الی ph 4.5 نیز افزایش یابد و یا حتی به 3.5 هم برسد. اکسید های نیتروژن معلق در هوا نیز، چنین میزان اسیدی بودنی را با ایجاد اسید نیتریک، ایجاد می کنند. گاز های آلوده ذکر شده، در نشانه فعالیت های صنعتی، بازرگانی و مسکونی در مناطق شهری، و اخیراً هم به طور روز ازدیاد در مناطق روستایی، ایجاد می شوند. دی اکسید کربن، پروسه فرعی بسیاری از کار و جنبش های صنعتی است و پخش یکنواختی در اتمسفر بریتانیا دارد. باران های حاوی اسید سولفوریک، برآمده از فعالیت نیروگاه های برق بوده و در مناطقی که برای گرمایش خانه از زغال سنگ استفاده می شود متداول است. تا دهه ی 1950، به کارگیری زغال سنگ برای گرمایش خانگی، باعث ایجاد لایه غلیظی از دوده بر آسمان شهر لندن شده بود .که این گونه آلودگی تأثیرات ویرانگر زیادی بر بناهای سنگی بریتانیا گذاشته است.

 

آلودگی های جوی خارج شده از اگزوز خودروها

آلاینده هایی که از واکنش اکسید های نیتروژن در مناطق شهری ایجاد می شوند اوزون اسم دارند. این آلاینده های جوی در مناطق گوناگون شهری با پروا به گونه کار و جنبش های صنعتی و منابع آلاینده، چگونگی آب و هوا و توپوگرافی مختص آن منطقه، متفاوت از دیگر مناطق است همچنین انتقال آلودگی های جوی به محل هایی بعید از محل ایجادشان، مایه برپایی آلودگی در مناطقی می شوند که ظاهراً منابعی برای برپایی آلاینده هستی ندارند و نباید آلوده باشند، این یعنی اتمسفر مناطق روستایی هم کاملا عاری از آلودگی نیست .

تغییرات آب و هوایی برآمده از آلودگی جوی

آلاینده هایی مانند دی اکسید کربن، بر آب و هوای منطقه هم تأثیر می گذارند. اینطور پیش بینی شده که لغایت 50 سنه آینده، 2 لغایت 5 درجه سانتیگراد افزایش دما خواهیم داشت و همینطور سطح دریا ها افزایش خواهد یافت؛ البته ارقام ذکر شده، میانگین هستند و ممکن است در مناطق مختلف، ارقام متفاوتی وجود داشته باشد. احتمالاً بخش جنوبی بریتانیا، با مدت طولانی تری خشکسالی و کاهش بارندگی های فصلی را تجربه خواهد کرد. آلودگی های برپایی شده بدست دست بشر باعث برپایی خشکسالی و طوفان های بیشتری خواهد شد. چنین تغییراتی مایه فرسایش ساختمان ها نیز خواهد شد ولی میزان ریزبین آن پیش بینی کردنی نیست برای مثال، ممکن است مدت و شدت بارندگی به دلیل سرعت بسیار باد و طوفانی بودن، افزایش یابد. در ضمن ممکن است آب باران، قدرت نفوذ بیشتری به سنگ پیدا کند. میزان و جهت حرکت آب های جاری ناشی از بارندگی هم مبتلا تغییر خواهد شد. افزایش بارندگی، باعث جریان آب در مناطقی خواهد شد که لغایت به حال پیشینه بارندگی شدید را نداشته اند و حجم بسیار سولفات های معلق در هوا در نشان آلودگی با برپایی باران تبدیل به اسیدسولفوریک می شوند که مایه افزایش نفوذ باران در سنگ و فرآوری محلولهای نمکی و انباشتگی آنها در میانی سنگ می شود. زمانی که محلول های نمکی برپایی می شوند به مکان های دیگری جاری و پس از خشک شدن، بلورهای نمکی برپایی می شوند، که اگر پروسه کریستاله شدن، داخل منافذ سنگ رخداد بیفتد، اثناء بزرگ شدن بلور اختناق زیادی به دیواره های منفذ وارد و شدنی است سنگ خرد شود. فلذا با ایجاد بلورهای نمک، سرعت هوازدگی سنگ نیز افزایش می یابد. میزان هوازدگی، علاوه بر آلودگی هوا، به مواد تشکیل دهنده سنگ و سوابق هوازدگی نیز بستگی دارد.

آلاینده ها و سنگ ها

سنگ ها و آلاینده ها به شکلهای مختلفی بر هم پرتو می گذارند. شیوه ی نشان گذاری آلاینده های ته نشین کرده و سنگ، تحت تأثیر عوامل مختلفی چون سرعت باد، جهت بنا و مقدار رطوبت نسبی هوا متفاوت است. برای مثال، اگر رطوبت نسبی هوا بالای 80% باشد، گاز اسید سولفوریک سریع تر با سنگ های لایم استون پیامد می دهد. زمانی که آلاینده ها خیس باشند و همراه با آب جا به جا شوند عواملی چون ژئومتری سطح سنگ بر شیوه ی نشانه گذاری آن تاثیر می گذارد. این جستار زمانی که سطح سنگ در معرض آب جاری و یا بارندگی پیمان بگیرد، نشانه دیتا می شود فعل و انفعالات میان آلاینده ها و سنگ ها مایه می شود الی بار سایر به اهمیت ویژگی ها فیزیکی سنگ، از جمله شکنندگی آنها پی ببریم. سنگ های حائز کربنات کلسیم، به شدت مستعد واکنش دهی با محلول های اسیدی هستند زیرا منافذ بزرگ آنها سطح وسیعی برای پیامد های کیمیایی ایجاد می کنند و به این ترتیب، نمک های برآمده از بازتاب نیز در منافذ و شکاف ها بهتر جای می گیرند و سریعتر سنگ ویرانی می شود زیرا نمک ها به راحتی وارد منافض می شوند و هنگام کریستاله شدنشان، اختناق زیادی به سنگ وارد می کنند. گرد از عوامل مهم دیگر نحوه ی جنبش رطوبت در سنگ هاست این مورد هم در سنگ های پرمنفذ بیشتر هستی دارد و می تواند مایه تشدید سرعت هوازدگی و تخریب سنگ شود. آلودگی هوا علاوه بر کارایی مخرب بر روی سنگ حتی بر سایر موادی که تصور می کنیم پایداری فوقانی در برابر واکنش شیمیایی دارند نشان گذاشته و مایه فرسایش آنها نیز می شود از دسته شیشه که بر خلاف انگار عمومی که عنصری زیاد مقاوم است اما در پیرامون های آلوده دچار دگرگونی ها کیمیایی می شود. هرچند که این مسئله در شیشه های امروزی خیلی مشهود نیست و این سخت بر طرف شده است. در اتمسفری که مقدار سولفور و دی اکسید کربن موجود در آلودگی جوی بالاست، مایه می شود الی سدیم از شیشه جدا شود. شیشه هایی که در قرون وسطی به پیشه می رفتند، پتاسیم و کلسیم شان را نیز در نشانه آلودگی هوا از دست می دادند که مایه سست شدن ساختار شیشه و کاهش دوام آن می شد.

از دیگر موادی که در اتمسفر آلوده مبتلا تغییر کیمیایی می شوند فلزات می باشند. دگرگونی ها شیمیایی آنها، الی حد زیادی به وجود نم و این که تا چه مدت در تماس با نم می مانند، غلظت ترکیبات موجود در آلودگی جوی و در ضمن میزان اکسیژن موجود در سطح بازتاب وابستگی دارد. در باره سنگ، لازم است بدانید که اگر با ساختن لایه ای از سنگ های هوا زده، تماس اکسیژن با سطح قطع شود، پیامد ها هم لغایت حتماً زیادی کند می شوند. به راستی لایه های اکسید شده، محافظ لایه های زیرین در برابر چنین واکنش هایی می شوند. اما اگر این لایه ها خیس شوند، بازتاب های الکتروشیمیایی رخ می دهند و باعث ایجاد نوعی سایر از آفت به سنگ می شوند.

انواع هوازدگی :

سنگ، پیرامون و پروسه سه عامل تعیین کننده نحوه ی واکنش سنگ با آلاینده های جوی و شیوه ی گزند رساندن آنها به سنگ می باشند. متأسفانه روابط پیچیده ای بین این سه باره وجود دارد که تفکیک آنها کار معضل است. مثلاً نوعی از آلودگی ممکن است تحت تأثیر شرایط محیطی مختلف، مایه برپایی آفت های مختلفی در سنگ شود؛ و یا اینکه ممکن است تحت تأثیر آلاینده های گوناگون یک نوع آسیب ایجاد شود. در ضمن باید توجه داشت که بعضی واکنش ها فقط زمانی روی می دهند که رطوبت و یا بعضی پارامتر های محیطی به بی گمان خاصی برسند. برای مثال، استهلاک با نمک فقط زمانی رخ میدهد که بلور نمک به حدی کبیر شده باشد که به دیواره ی منافذ موجود در سنگ اختناق وارد کند. نوع گزند های برپایی شده به سنگ، در دسته بندی های مختلفی دسته بندی می شوند مثلاً می تاب تمایز مشخصی بین سنگ هایی از بنا که در معرض آب باران و آب جاری تخریب شده اند و سنگ هایی که در پرتو آلودگی جوی تخریب شده اند، ایجاد کرد. سوراخ هایی در تقدیر هایی از سنگ که در تماس همیشگی با آب جاری هستند برپایی می شود و سطوحی که با آب باران تماس همیشگی دارند معمولاً زبر تر هستند. برای نمونه اگر سنگ مرمریت در تماس با باران‌ باشد، خصوصاً اگر حاوی کربنات کلسیم نیز باشد، زبر می شود و اگر در آلودگی هوا کربن هم هستی داشته باشد، ظاهرش به تیرگی خواهد گرائید. منطقه، میزان وجود هر یک از این عوامل، شکل بنا و میزان بارندگی، عوامل موثر در میزان ویرانی ایجاد شده در سنگ هستند.

فرآیند های توضیح داده شده فقط باعث ایجاد لایه ای ویرانی شده بر سطح سنگ می شوند ولی مواردی هم وجود دارند که نمک در درون سنگ پیامد داده و به تو سنگ آفت وارد می کنند، اگر نمک ها به راحتی از درون سنگ خارج بیایند، شاید خفگی و گزند زیادی به سنگ وارد نمی شود ولی محبوس شدن کریستال های نمک در منافذ سنگ، مایه وارد شدن تنگنا زیادی به سطح و ویرانی آن می شود. تخریب شدنی است به صورت پوسته پوسته شدن، متورم شدن و خانه خانه شدن، نمایش داد پیدا کند.

انواع هوازدگی که در بالا بیان شده است، تنها وابسته به آلاینده های جوی نیستند. برای مثال، زمانی که حالت متورم شدن بر سطح سنگ برپایی می شود، آن سنگ سست شده و نمک ها به راحتی به آن راه خواهند یافت. پس هوازدگی می تواند مستقل از آلاینده های جوی هم اتفاق بیفتد. معرفی همه ی گذرگاه های هوازدگی بسیار دشوار است و تحلیل های سیستماتیک توانا به رسیدگی و پوشش تمام آن موارد نیست و حتما می بایست به صورت موردی تحت بررسی قرار گیرند.

چه راه هایی برای جلوگیری از پوسیده شدن (اکسید) سنگ وجود دارد ؟

همانطور که در بالا زکر شد ، گرد و قبار ، باران های اسیدی ، آلاینده ها و… نقش مهمی در اکسید شدن سنگ نمای ساختمان ها دارد . با این وجود راه حل کار در دستان توانمند گروه خدمات نماشویی تکساب است .

نمای ساختمان به دلایلی که در بالا زکر شد نیاز به شستشو وتریم دارد ، که تکساب با ارائه خدمات نماشویی در تک تک نقاط شهر بزرگ تهران این مشکلات رو حل کرده است . همین حالا باما تماس بگیرید : 09120537452 – 09126941353

نماشویی چیست

شیشه شویی نما
roof repair couk
taksab.ir-nama

[wp-review id=”1182″]

12 لایک
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://www.taksab.ir/wp-content/uploads/2019/01/1.jpg);background-size: initial;background-position: center top;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 400px;}