برای نمای ساختمان چه سنگی انتخاب کنم ؟

بهترین سنگ برای نمای ساختمان ها کدامند ؟ قیمت انواع سنگ ؟

 

برای نمای ساختمان چه سنگی انتخاب کنم ؟

سلام دوستان خسته نباشید ، محمدحسین غلامی هستم ادمین وب سایت تکساب ، در خدمتتون هستم و میخواهم جواب سوال یکی از دوستان که در توییتر پرسیدند رو به اطلاع ایشون و شما عزیزان برسانم.
خوب سئوال اینه که ، چه سنگی برای نمای ساختمان خود انتخاب کنم ؟
اولین شاخصی که باید به آن هم پرداخته بشه ، بحث قیمت ، جنس و نوع سنگ است ، شما به عنوان صاحب ساختمان چقدر از هزینه هاتون رو به زیبایی نمای ساختمان خود اختصاص میدهید؟

هزینه ی سنگهای ساختمانی دراستان تهران بر اساس ابعاد و همچنين درجه یک و يا دو بودن آن مشخص می شود که در این مطلب شما را با انواع سنگ ساختمانی و کامل ترین راهنمای خرید آن ها آشنا می کنم.
راهنمای خرید سنگ: به طور کلی ظاهر هر چیزی در اولین نگاه جذاب و یا زننده است.به عنوان مثال داشتن نمای ساختمان زیبا در یک شهر بزرگ و مدرن حائز اهمیت است.خیلی کم پیش میاد که ساختمانی از نظر زیبایی داخلی فوق العاده باشه ، ولی نمای بیرونی آن جذابیت خواصی نداشته باشه،به هیمن دلیل مطلبی که امروز براتون به اشتراک گزاشتم مربوط به سنگ نمای ساختمان هاست.
شاید براتون سئوال هایی پیش بیاد که مثلا : انواع سنگ کدام است؟ چه نوع سنگی برای نمای ساختمان مناسب است؟ چه کاربردی دارد و مزایا و معایب هریک چیست؟ چه ویژگی هایی باید دارا باشد؟

بدون هیچ شکی سنگ بهترین و محبوب ترین پوشش برای نمای ساختمان ها است . میخواهیم در این مطلب به طور کامل شما رو با این موضوع آشنا کنیم.

 

معرفی انواع سنگ نمای ساختمانی

با توجه به شرایط آب هوایی و جوی ایران زمیت شاهد اشکال و نمای های مختلفی مانند : نمای شیشه ای ، نمای کاپوزیت ، نمای چوبی ، نمای سنگی هستیم ، که بیشترین مصالحی که از آن برای زیباسازی نمای ساختمان ها از قدیم تا همین امروز یعنی 2019/4/1 استفاده شده است ، نمای سنگی است ، که بر اساس تنوعی که این نوع مصالح نصبت به دیگر مصالح دیگر دارند محبوب شناخته شده اند . نمونه سنگ های ساختمانی که بیشترین کاربرد را در ساختمان سازی و نماسازی دارند ، عبارت اند از : سنگ تراورتن، گرانیت، سند استون (ماسه سنگ) ، سنگ نمای چینی و نمای آجری تزئینی.

 

 

سنگ تراورتن

سنگ تراورتن یکی از محبوب ترین و کاربردی ترین سنگ ساختمانی در ساخت نما و معماری است، سنگ تراورتن داری دو نوع رسوبی و آهکی است.به طور طبیعی این سنگ داری رنگ های سفید ، کرم ، برنزه ، تیره روشن ، قرمز و خاکستری است ، که هرچه رنگ سنگ های تراورتن روشن تر و سفید باشد به معنای این است که نا خالصی در آن کمتر است و از مرغوبیت بهتری برخوردار است.

مزایای انواع سنگ تراوتن

 1. به دلیل وجود خلل و فرج در سنگهای تراورتن باعث افزایش چسبندگی بر سطح می شود.
 2. سنگ های تراورتن به دلیل چگالی پایین ، وزن سنگ در نصب کاهش پیدا می کند.
 3.  نصبت به سنگ های دیگر قدرت جذب آب پایینی دارد.
 4.  این سنگ تنوع رنگ زیادی دارد .

معایب سنگ های تراورتن

 1. سنگ تراورتن در برابر نور مستقیم خورشید پایدار نیست ، ورنگ خود را از دست میدهد .
 2.  سطح این سنگ داری سوراخ های ریزی است که در برابر سایش مقاومت کمی دارد .

سنگ گرانیت

یکی دیگر از سنگ هایی که در معماری و نماسازی از آن استفاده میشود سنگ گرانیت است که زیرشاخه سنگ های آذرین است ، که به طور طبیعی داری رنگ هایی مثل : رنگ های سفید، صورتی و خاکستری هستند و گاه ممکن است رنگ سنگ گرانیت به دلیل تفاوت در کانی آنها به رنگ دیگر هم دیده شود.

مزایای انواع سنگ گرانیت

 1.  سنگ گرانیت در برابر نفوز آب مقاوم است.
 2.  مقاومت بالا در مقابل ضریه.

معایب انواع سنگ گرانیت

 1.  هزینه بالا .
 2. به دلیل سنگینی چسبندگی پایینی دارد.

 

سنگ سند استون

سنگ سند استون در اثر مرور زمان و رسوب کردن مواد معدنی رودخانه ها و دریا ها به جود می آید به همین دلیل این سنگ را سند استون یا ماسه ای می نامند ، سند استون به دلیل ناخالصی در کانی هایش رنگ های متنوعی دارند که در رنگ های قهوه ای، زرد، قرمز، خاکستری و صورتی و سیاه دیده می شوند.

سنگ سند استون چه ویژگی هایی دارد؟

 1. جذب آب بالا به دلیل تخلخل زیاد سنگ.
 2. در برابر یخ زدگی بسیار مقاوم است.

معایب انواع سنگ سند استون

 1. این سنگ با ملات چسبندگی خوبی ندارد ، و حتما باید به روش اسکوپ کردن از آن استفاده کرد.

 

سنگ چینی

یکی نوع دیگر از سنگ های مرمریت سنگ های چینی هستند که از بلور های خاکستری و سفید تشکیل شده است. در بیشتر انواع سنگ های چینی، کوارتز هم وجود دارد. در سنگ های چینی هر چقدر میزان کواترز بیشتر باشد میزان سختی سنگ بیشتر است.

مزایای انواع سنگ چینی

 •  سنگ های چینی داری شفافیت و درخشندگی بالایی است.
 • مقاومت بسیار بالایی دارد.
 • و همچنین در برابر نفوز آب مقاوت بالایی دارد.

معایب انواع سنگ چینی

 1. تنوع رنگ کمی دارد.
 2.  در برابر هوا رنگ خود را از دست میدهد.
 3. خاصیت چسبندگی پایینی دارد و برای نصب باید اسکوپ کرد.

 

راهنمای خرید سنگ و روش های نصب

خوب خلاصه وقتی میخواهید برای یک ساختمان نو ساخت ، سنگی انتخاب کنید ، خوبه که به این نکات هم توجه داشته باشید ، تا بعد ها از نظر مالی و جنس سنگ سرتون کلاه نره !! (ضرر نکنید)

 1.  شرایط جوی و آب هوایی منطقه ای که در آن زندگی میکنید را در نظر بگیرید و بعد اقدام به انتخاب سنگ کنید . به عوان مثال سنگی که در مناطق سردسیر استفاده میشود باید داری تخلخل کم باشد، چون ممکن است به دلیل سرما و یخبندان خرد خاکشیر شود مناطقی که طوفان و وزش باد زیاد است سنگی که انتخاب میکنید باید داری مقاومت و استحکام سایش بالایی باشد.
 2.  ترکیب کانی در سنگ را باید بدانید زیرا که کانی های مضری مشابه آهن مایه می شود سنگ در مساوی آب و هوا و طوبت اکسیده شود و خیلی زود مستهلک شودو همین عامل باعث تخریب سنگ در مدت کوتاهی می شود.
 3.  سنگی که انتخاب میکنید باید داری چسبندگی بالایی با ملات داشته باشد.
 4.  مقاوم در برابر تابش مستقیم نور خورشید.(رنگ)
 5.  توجه به ترک نداشتن سنگ از نکات زیاد مهم است. برای پی بردن به اینکه سنگ عاری از ترک باشد می توانید بعد از ضربه زدن به سنگ با شئی فلزی یا سنگی صدایی همانند ضربه زدن به شیشه متعلق به شنیده شود.
 6.  در نظر بگیرید که با توجه به کشمکش دمای شب و روز و همچنین تغییر فصل و برآیند اینکه انبساط و انقباض اگر فقط از روش نصب با دوغاب و سیمان بهره‌گیری شود، شدنی است خیلی دوام نداشته باشد و برقرار نباشد. برای ممانعت از این شغل می توانید از شیوه اسکوپ کردن یا خشکه چینی استفاده کنید تا از ریزش سنگ ها جلوگیری شود.

نکته ای از تکساب:

 1.  روش اسکوپ کردن: در پشت سنگ شیاری نازک ایجاد می شود و پایه های آن با استفاده از ملات در پشت سنگ درگیر می شود و همی امر گیر از افتادن و سرنگونی سنگ است.
 2. روش خشکه چینی: با این طریق با به کارگیری پروفیل و نبشی های فلزی پشت سنگ را شاسی کشی می کنند که سنگ را بر روی شاسی به وسیله گیره استوار می کنند.

قمیت انواع سنگ های ساختمانی

سنگ های ساختمان از نظر درجه یک یا دو بودن قیمت های متفاوتی دارد که ما برای راحتی شما عزیزان قیمت های بروز شده را جمع آوری کردیم که میتوانید در جدول زیر مشاهده کنید..

انواع سنگ نمای ساختمان
فروشگاه نام سنگ  مدل | کد محصول  قيمت هر متر مربع (تومان)
کالا ساخت تراورتن رنگی شکلاتی بی موج | T015 45.000
تراورتن درختی | T011 69.000
تراورتن سفید ترامبت سفید | T020 90.000
تراورتن کرم | T012 50.000
گرانیت سفید نظنز | PG001 74.000
چینی سفید الیگودرز | P012 85.000
چینی | P013 72.000
دیجی سنگ تراورتن سفید دره بخاری 220.000
یزد 95.000
گرانیت قرمز یزد 120.000
قرمز زنجان 250.000

[wp-review id=”1194″]

13 لایک
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://www.taksab.ir/wp-content/uploads/2019/01/1.jpg);background-size: initial;background-position: center top;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 400px;}